młodzież - FORMA Gabinet Dietetyczny

Idź do spisu treści

Menu główne:

młodzież

. > Poziom 61

Okres dojrzewania to czas gwałtownych przemian fizycznych i psychicznych. Zdrowa dieta może pomóc w złagodzeniu huśtawki hormonalnej.
Niestety w tym okresie młody człowiek może popełnić wiele pomyłek żywieniowych, co może wpłynąć negatywnie na rozwój, zdrowie i nastrój. Do największych pułapek należą:

1. Żywność typu fast food. Nastolatek prowadzi bardziej ożywione życie towarzyskie, toteż rzadziej jada w domu, częściej opuszcza posiłki, je w biegu lub sięga po żywność typu fast food. Pominę aspekt zdrowotny, który jest co prawda bardzo istotny, ale mało przekonujący dla nastolatka, i ograniczę się do kwestii estetycznej: nieregularne jedzenie, na dodatek oparte na produktach wysoko przetworzonych, ubogich odżywczo, sprzyja: nadwadze, otyłości, pogorszeniu stanu włosów, cery i skóry, a także paznokci. Poza tym wpływa niekorzystnie na koncentrację, przyswajanie wiedzy, oraz nastrój.

2. Diety „cud”. Nastolatek zaczyna zwracać większą uwagę na swój wygląd i chce podobać się innym. Chcąc pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej może próbować rozmaitych modnych, cudownych diet. Warto wiedzieć i pamiętać, że tego typu diety („cud”) nie są wskazane do stosowania w tak młodym wieku, gdyż mogą być szkodliwe dla zdrowia. W konsekwencji mogą doprowadzić do poważnego, nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli są to diety zbyt restrykcyjne lub monotonne, mogą prowadzić do niedoborów, co przełoży się negatywnie również na wygląd zewnętrzny, oraz psychikę.

W okresie dojrzewania u nastolatków rozwija się osobowość i własny
styl życia, toteż właśnie w tym czasie mogą zrodzić się złe nawyki. W tym czasie dziecko najbardziej potrzebuje przewodnictwa i wsparcia, dlatego rodzice powinni próbować sprostać temu wyzwaniu i pomóc przejść łagodniej przez ten trudny, dla obu stron, okres życia.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego