dlaczego tyjem? - FORMA Gabinet Dietetyczny

Idź do spisu treści

Menu główne:

dlaczego tyjem?

. > BIBLITEKA

Otyłość i nadwaga mają wiele przyczyn, jednak ich występowanie zawsze jest przejawem dodatniego bilansu energetycznego. Mówiąc krótko, spożywamy zbyt duże ilości pożywienia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu.

Pęd życia i stres utrudniają dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych. W diecie przeciętnego Polaka znajduje się zbyt dużo przetworzonej, wysokokalorycznej żywności, bogatej w cukry proste i tłuszcze nasycone. Z drugiej strony siedzący tryb życia nie zapewnia odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, która jest niezbędna do zachowania prawidłowej masy ciała.

Osoby otyłe bardzo często zrzucają winę na geny, jednak czynniki genetyczne są odpowiedzialne tylko za niewielki procent przypadków otyłości. Podobna sytuacja występuje także w przypadku chorób prowadzących do otyłości. Wprawdzie u chorych na niedoczynność tarczycy, wielotorbielowatość jajników, zespół Cushinga oraz hiperinsulinizm może wystąpić nadwaga, ale nawet wtedy bezpośrednią przyczyną przyrostu masy ciała jest niekorzystny bilans energetyczny.


Czy wiesz, że …?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że problem otyłości może dotyczyć także... osób szczupłych! Teoretycznie wszystko wydaje się w porządku, osoby te mają prawidłową masę ciała oraz wskaźnik BMI, jednak w okolicy brzucha widoczny jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Ta przysłowiowa „oponka” to nic innego jak otyłość trzewna, uważana za najgroźniejszy typ otyłości. Zgromadzona wokół narządów wewnętrznych tkanka tłuszczowa wykazuje wyjątkowo wysoką aktywność metaboliczną. Ma to wpływ na powstawanie wielu poważnych schorzeń, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz chorób serca.

 

 

siedzący tryb życia

 
 

przetworzona
wysokokaloryczna
żywność

 
 

pęd życia i stres

 
 

zbyt duże ilości
pożywienia

 





 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego